Kategórie
 
 
 
 
 

Júl sa takmer vždy nesie s vidinou oddychu, relaxu, príjemného slnka a nenáročného vylihovania pri bazéne či na slnku. A spolu s ním ruka v ruke sa v podobnom duchu nesie vždy aj moje letné čítanie. Keď myslím na leto a príbehy, ktoré počas neho čítam, často sa ocitám vo vodách nenáročného, fantastického, miestami až detského čítania. A presne také sú aj nasledujúce tri knižky, ktoré Vám do vášho letného čítania vrelo odporúčam zaradiť – najmä ak máte vo svojom okolí mladých a malých nadšených čitateľov.

 

 

Leto je oficiálne tu a školáci si už užívajú vytúžené prázdniny a sladké  ničnerobenie… alebo všetkorobenie. Žiaci si konečne môžu vydýchnuť, odhodiť povinnosti za hlavu a užívať si prázdniny plnými dúškami. Najradšej by postíhali všetko od chát a výletov po horách cez dovolenkovanie na pláži a mestskú turistiku až po (pomaly) každodenné návštevy podnikov, kaviarní, zmrzlinární, kúpalísk, aquaparkov či iných zábavných atrakcií. 

 

 

JOGO karty

Slová sú pre deti prvým krôčikom na ceste k poznaniu. Prvé knižky deťom starostlivo vyberáme tak, aby obsahovali malebné obrázky, ktoré čo najvernejšie odrážajú realitu. Často volíme zvieratká na farme či v lese. Ako deti rastú, pridávame písmenká, krátke veršovačky a príbehy, čím sa snažíme budovať pozitívny vzťah ku knižkám a čítaniu. Každého rodiča nesmierne poteší, ak si dieťa začne čítať knihu samo.

Spojili sme nádherné ilustrácie so štyrmi jazykmi a vytvorili sme jedinečnú publikáciu. Séria deviatich tém tak umožní deťom rozširovať si slovnú zásobu v slovenčine, angličtine, maďarčine a rómčine.

Spolupracovali sme so 16-ročným ilustrátorom Richardom Kunovským, pre ktorého je dielo debutom vo svete ilustrácií. Návody a ilustračné obrázky pripravila 17-ročná študentka Rebeca a básničky a rýmovačky napísala 18-ročná študentka Tereza. Autorkou diela je vysokoškolská pedagogička a autorka mnohých učebníc a učebných pomôcok  PaedDr. Martina Totkovičová, PhD.

Dielo JOGO karty rozvíja čitateľskú gramotnosť, písanie, matematickú gramotnosť a má edukatívny charakter. JOGO karty sú vhodné na domáce použitie a sú taktiež prispôsobené potrebám inkluzívneho vzdelávania pre deti od 4 do 10 rokov. Dielo vzniklo ako odpoveď na absenciu materiálov v jazykoch národnostných menšín a potrebu inklúzie menšín v bežnom vzdelávacom procese. Rovnako je dôležité, aby aj slovenské deti poznali jazyk svojich susedov, kamarátov a spolužiakov.

 

Návod na manželstvo, Gustáv Murín, Ikar
Február je mesiac lásky. Áno, viem, že tento prívlastok má máj, ale vo februári je presne určený deň
kedy môžete všetkým svojim láskam povedať či napísať čo k nim cítite. Nie, nechcem tento priestor
zneužiť na to, že budem niekomu vyznávať lásku. Rada ho však využijem na písanie o knihách, ktoré
majú k tejto téme naozaj blízko.



 

 

Atómové návyky, James Clear, Tatran

Aj vy ste si dali tento rok nejaké predsavzatie? Niektorí to majú jednoduché a každý rok si dávajú to isté, lebo vedia, že už 7.1. to bude ako bolo a po roku bude predsavzatia opäť aktuálne. Ja nie som prívrženec tohto zvyku, aj keď tento rok, možno je to tou zvláštnou dobou, som sa nechala uniesť. Neuveríte, ale týkalo sa knižnej poličky. Predsavzala som si, že ju budem písať posledný týždeň pred prichádzajúcim mesiacom, nech ju máte aktuálne celý mesiac na očiach. A? Áno, je začiatok februára a ja píšem januárovú poličku, ktorú som chcela písať medzi vianočnými sviatkami! Určite to aj vy poznáte. Vedela by som napísať aj 10 dôvodov, prečo som to nespravila ako som si predsavzala :(

A ja predsa viem, ako si vytvoriť a udržať nejaký nový návyk, ktorý sa časom stane zvykom.

 

Elmer, David McKee, Verbarium

V tento predvianočný čas na mňa vyskočila reklama

Moje obľúbené kníhkupectvo si vybralo jeden z hitov môjho detstva, aby nám ukázalo, že aj kniha je super vianočný darček.

 

Dítě, škola a matematika, Milan Hejný, František Kuřina, Portál

Aj v novembri pokračujeme v predstavovaní kníh určených možno viac učiteľom matematiky. I keď, v dnešnej novej dobe som sa stretla aj s nemalou skupinkou rodičov, ktorí začali siahať po podobnej literatúre. Predsa len, online vzdelávanie prináša výzvy na rôznych stranách. Tak snáď inšpirujem aj ich. 

November bol tento rok plný hmiel a možno viac ako inokedy aj melanchólie. Mnohí sme ostali doma, len so svojimi najbližšími. Nestretávame kolegov v kuchynke, nejdeme s kamoškami na kávu a koláčik, či s kamošmi na pivo. Obmedzili sme aj návštevy našich starkých. My učitelia vidíme svojich žiakov len cez monitor počítača. 

Všimla som si, že s deťmi a manželom oveľa viac spomíname. Listujeme staré fotky a smejeme sa na situáciách ktoré sme sa nimi snažili zachytiť. Na jednej sobotnej prechádzke s mojimi deťmi som takto vytiahla celú kroniku na tému, prečo mám rada matematiku. Prečo som učiteľka matematiky. Prečo rada vymýšľam rôzne úlohy z matematiky. Rada sa o tieto spomienky podelím aj s vami. A tak mi vybrané knižky budú robiť skôr komparz ako hlavných hrdinov.

 

 

31. október bol v roku 1924 v Miláne na 1. medzinárodnom bankovníckom kongrese 31. október vyhlásený za Svetový deň sporenia. Od roku 1989 je schválený i OSN. Jeho cieľom je zvyšovať povedomie o význame úspor, či už pre domácnosti domácnosti alebo ekonomiky krajín. Sporenie je dôležitým predpokladom pre boj proti chudobe a socio-ekonomický pokrok. 

 

Matematické cítenie, Jo Boaler, Tatran

Ako som sľúbila, jeseň venujem škole a knihám, ktoré s ňou priamo súvisia. Tento rok je október skutočne jesenný. Teploty podpriemerné, počasie pod psa. A tak som sa predzásobila sviečkami, nech si aspoň doma vytváram príjemnú teplú atmosféru. Z perináku som vybrala teplú deku a z knižnice moje dve obľúbené, ktoré by som vám rada predstavila. Dnes to nebude len o matematike, aj keď by to mohlo tak zozačiatku vyzerať. Budem dúfať, že Matematické cítenie a Moderní vyučování oslovia aj vás a dostanú šancu stať sa vašou inšpiráciou.  

 

Kto by nemal rád jeseň! Toto ročné obdobie deti púšťajú na kopcoch šarkany, zo stromov padajú farebné listy. A práve listy budú hrať v dnešnom článko-návode hlavnú úlohu. Keďže krúžky sú na väčšine škôl zakázané, ponúkame vám tri jednoduché detské aktivity, ktoré doma precvičia tvorivé zručnosti vašich detí. A najlepšie je, že všetko potrebné nájdete doma a v prírode.

 

Kabinet matematických kuriozit profesora Stewarta, Ian Stewart, Dokořán

Väčšina z nás si september spája s koncom leta a začiatkom školy. Aj tento rok sa do školy chodiť začalo. Týmto fenoménom bude poznačená nie len septembrová polička. Dovolím si tvrdiť, že aj tie, čo budú nasledovať po nej. Veď som učiteľka a kníh, ktoré sa v kontexte školy hodia, mám neúrekom. Opustím vzorec TRI! a prejdem na zaujímavé dvojice. Tá dnešná bude mať jedného autora a aj hlavnú tému, matematiku.

 

Augustová knižná polička

Kaviareň na konci sveta, John Strelecky, Tatran

Vonku ukazuje teplomer 30 stupňov v tieni, človek sa vyberie k vode, môže byť more, ale aj menšie mláky potešia, ľahne na deku či lehátko, aby ho neotravovali mravce, roztiahne slnečník a...

Samozrejme, asi tušíte. Vyberie knihu. Kniha je super, aj keď prihrmí letná búrka. Ja leto milujem, je to moje najobľúbenejšie ročné obdobie, rovnako ako jar, jeseň či zima. No v lete čítam knihy, ktoré počas školského roka čakajú na teplé dni. Beletriu.

Tento rok som natrafila na utešenú, útlu knižočku, Kaviareň na konci sveta s podnadpisom Príbeh o zmysle života. Keď som ju prečítala kúpila som ju ďalším mojim trom kamoškám. Darovala som im ju so slovami, že ak by som vedela písať, tak takéto niečo by som napísala. Áno, niekto môže z tohto vyjadrenia cítiť pýchu alebo neúctu, to by som bola nerada, skôr ide o bezhraničný obdiv. Ten chlapík dal na papier príbeh, ktorý už dlho nosím v hlave. Asi je to tým, že sa venuje téme, ktorá v nás mnohých rezonuje. Priority, hodnoty. Možno budem patetická, ak poviem, že prostredníctvom jednoduchého príbehu sa snaží poukázať na našu povrchnosť a priviesť nás k hĺbke nášho rozhodovania a konania. Alebo nás možno len zastaviť či spomaliť a nechať rozmýšľať. 

Som si vedomá, že nie každý si pri takejto literatúre oddýchne. V mojej knižnici sa dá nájsť aj nejaká tá romantika. Jednu dovolenku pri mori mi robila spoločnosť kniha od Lori Nelsonovej Spielmanovej – Zoznam všetkých želaní. Samozrejme romantika dojíma, ale táto je písaná aj s úžasným vtipom a je v nej niekoľko milých zvratov. Presne takých, aké sa mnohým dejú v ich reálnych životoch. Poznáte to, ak niekto povie: „To nevymyslíš...“. V mnohých momentoch pripomína vtip o džinovi z fľaše.

Aj pri tomto type literatúry sa raz prejavila moja úchylka. Áno, aj beletria môže mať neodolateľnú obálku. Knižnica na kolesách má úžasný dizajn, ale ten nebol pri našom prvom stretnutí najdôležitejší. Netuším, aký papier použil vydavateľ na obálku, ale moje dlane sa doňho na prvý dotyk zamilovali. Niekoľkokrát som si ho chodila len tak pohladiť do kníhkupectva, až som si raz povedala, že možno aj ten príbeh, ktorý chráni, bude taký neopísateľný. A bol. K tomu, čo si čitateľ nájde na obale knihy, by som doplnila len: trochu absurdný.

Text: Martina Totkovičová

Foto a grafická úprava: Rebeca Tomagová

25.8.2020
 

Lekcie madam Chic – 20 tajomstiev štýlu, ktoré som odhalila v Paríži, Jennifer L. Scott, Ikar

Leto je úžasná časť roka. Väčšina z nás, hlavne učiteľov a aj rodičov školopovinných detí funguje v lete úplne inak, ako od septembra do júna. Jednoducho, letné prázdniny majú svoje neopísateľné čaro. V lete robíme veci, ktoré počas roka odkladáme. Máme dovolenku, kde si môžeme dovoliť, na čo sa celý rok tešíme. Ja to tak mám s niektorými knihami. V lete čítam knihy, pri ktorých si oddýchnem, nemusím pri nich premýšľať. Pri výbere letného čítania mám jedinú podmienku, oddýchnuť si a zasmiať sa. Júlová polička možno bude pôsobiť trochu nesúrodo, nenechajte sa však pomýliť prvým dojmom.

 

Kraď jako umělec – 10 věcí, které ti nikdo neřekl o kreativitě, Austin Kleon,
Jan Melvil Publishing, s. r. o.

Rada čítam knihy, ktoré mnohí označujú pojmom motivačná literatúra. Občas som až premotivovaná. :) Inšpiráciou však nikdy nepohrdnem.

Často sa stretávam s otázkou, čo sa už len dá z matematiky vymyslieť inak, veď 3 + 2  bude vždy 5. A niekedy príde po nej ešte jedna: „Kde na tie nápady chodíš?“

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
###newsletter pop up
Plná (Desktop) verzia